Zycie na Ziemi

?Pytanie, jak pojawiło się życie na Ziemi, nurtuje człowieka od samego początku jego świadomego istnienia do dnia dzisiejszego. Czy życie powstało na Ziemi, czy też zostało na nią przeniesione z innego obiektu Wszechświata? Jest samo przez się zrozumiałe, że nikt na to pytanie nie może udzielić absolutnie pewnej odpowiedzi. Można jednak zastanawiać się, co jest bardziej prawdopodobne w świetle faktów. Otóż w świetle faktów jest bardzo prawdopodobne, że życie powstało na Ziemi. Oczywiście w warunkach, które w niczym nie przypominają warunków panujących dzisiaj. Jeżeli przyjmiemy, że życie powstało na Ziemi, kolejne pytanie, które powinniśmy zadać, brzmi: jakie było prawdopodobieństwo powstania życia? To samo pytanie można oczywiście postawić rozważając powstanie życia w jakimkolwiek innym miejscu we Wszechświecie. Chodzi po prostu o to, czy była to konieczność, zdarzenie nieuniknione w panujących warunkach, tak na przykład, jak zagotowanie się wody, gdy temperatura w czajniku osiągnie 100°C, czy też nadzwyczajny przypadek podobny do znalezienia złotego zegarka na wycieczce w górach. Współczesna nauka o pochodzeniu życia stara się przede wszystkim ustalić: jak życie powstało oraz czy mogło powstać samoistnie, w zamierzchłej przeszłości, na powierzchni naszej planety. Geologowie są w stanie dość dokładnie określić wiek Ziemi. Słońce i planety naszego układu powstały około 5 miliardów lat temu, Ziemia zaś o obecnej masie i składzie chemicznym istnieje od około 4,6 miliarda lat. Niewiele wiadomo o tym, co działo się w ciągu pierwszego miliarda lat trwania Ziemi. Z chwilą, gdy przestała ona być gorącą kulą, kształtować się poczęła atmosfera.

No comments

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>