Ściąganie

Ściągnie na lekcji lub podczas jakiejś klasówki jest oczywiście nieuczciwym sposobem zdawania jakiegokolwiek przedmiotu lub sprawdzianu. Najczęściej taką praktykę stosują uczniowie w szkole podstawowej, i sa na takie ściaganie bardzo różne sposoby. Uczniowie robią sobie ściągawki na rękach, przyklejają sobie kawałki karteczek z odpowiedziami pod spódniczkę czy pod spodnie, chowają je do piórników czy kieszeni, a także robią sobie już gotowe do oddania sprawdziany tak zwane gotowce, jeżeli wcześniej udalo im się dowiedzieć jakie będą pytania na sprawdzianie, teście czy klasówce.Uczniowie stają się coraz bardziej pomysłowi w wymyślaniu nowych metod. Piszą np. ściągi odręcznie, ale także używają od tego najnowszych zdobyczy techniki, np. telefonów komórkowych czy podsłuchów. Ściąganie jest bardzo nieetycznym sposobem zdobywania ocen, jest to po prostu oszustwo, ale nie można tego nazwać zbrodnią. Tak więc ściągając krzywdzimy tylko siebie, ponieważ ufamy cudzej wiedzy i przestajemy sobie ufać. Nauczyciele czasem wymagają od swoich uczniów niepotrzebnej wiedzy. W takich sytuacjach uczniowie sięgają po ściągi. Trzeba pamiętać, że jeśli uczeń przygotowuje ściągę sam, to również się uczy. Taka pomoc naukowa daje mu poczucie bezpieczeństwa. Są jednak takie sytuacje, w których uczeń nie przygotowuje ściąg i korzysta z pomocy innych, spisując z pracy kolegów. Ściąganie jest jednak sprawą sumienia każdego ucznia i to on powinien sobie zadać pytanie czy jest ono zaradnością życiową, czy oszustwem.