Plan lekcji

Plan lekcji jest to rozkład zajęć odnoszący się do zajęć szkolnych oraz ich godzin i najczęściej jest ustalany tygodniowo. Plany lekcji mogą być bardzo proste jak naprzyklad w przypadku szkoły podstawowej. W wielu innych krajach i szkołach uczniowie sami ustalają sobie takie plany lekcji i wybierają na jakie przedmioty chcą chodzić. W znacznym stopniu jakoś to ułatwia tworzenie takich planów, chociaż może wywołac sporo zamieszania. Aby utworzyć taki plan lekcji musimy wziąść pod uwagę kilka warunków takich jak : przyporządkowanie nauczycieli do przedmiotów, które mają poprowadzić na podstawie ich specjalizacji, przyporządkowanie sal do jednostek lekcyjnych na podstawie wielkości tych sal oraz przeznaczenia np.sala informatyczna, sala gimnastyczna itp, łączenie przedmiotów różnych klas, zajęcia dodatkowe dostępne w czasie wolnym od normalnych zajęć szkoły np. w przerwie obiadowej, przed lekcjami lub po lekcjach, minimalizacja okienek dla nauczycieli lub uczniów, kolejność przedmiotów, zajęcia poranne, popołudniowe, jeśli istnieje konieczność pracy szkoły na zmiany. Takie plany lekcji najczęściej dostaniemy na rozpoczęciu roku szkolnego we wrześniu, i będzie on dopasowany do naszego wieku i rozdawany w klasach po apelu wstępnym przez wychowawczynię. Najlepiej taki plan po powrocie do domu powiesić w widocznym miejscu, a najlepiej na lodówce bądź gdzieś nad biurkiem.